SÜHEYLA ERGÜL YAZDI...        ARZU KÖK YAZDI...        DR. TAHİR TAMER KUMKALE YAZDI...        YILMAZ ERGÜL YAZDI...        NURULLAH AYDIN YAZDI...        HABİP HAMZA ERDEM YAZDI...        PROF.DR. LEVENT SECER YAZDI...        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(22)...        ARAP BAHARINDAN ORTA DOĞUDA SONBAHARA!..        AİLELERİNE, TÜRK MİLLETİ'NE VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NE BAŞSAĞLIĞI MESAJI...        TÜRK MODELİ’NİN TEMELLERİ...        SAYGILARIMIZLA...        SAYGILARIMIZLA...        SAYGILARIMIZLA...        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(21) ...        ÇÖZÜM SÜRECİ Mİ, ÇÖZÜLME SÜRECİ Mİ?..        DÜNYA SAVAŞINI KİM ÖNLEYEBİLİR?..        FAZIL SAY'IN SÖZLERİNE KULAK VERELİM!..        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(20) ...        ÇİN ve RUSYA KATILACAK...        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(19)...        ÇÖZÜM SÜRECİ İSYANLARI!..        GÜVENSİZ SİYASET!..        HAK, HUKUK, ADALET HERKESE LAZIMDIR...        IVIR-ZIVIR KONULAR...        İŞTE YİTİRDİKLERİMİZ !..        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(18)...        ULUSAL ÇÜRÜMÜŞLÜK ÖLÇÜTÜ...        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(17) ...        KAMU VİCDANI, MİLLİ İRADE, ADALET...        ULUSALCILIK SÖZLÜĞÜ-(6)...        BU BİR ANDA ESİP GEÇEN...        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(16)        KİRLİ HAYALLERİNİN ESİRİ OLANLAR...        ULUSALCILIK SÖZLÜĞÜ -(5)...        ŞEHİTLERİMİZ VE BAŞSAĞLIĞI MESAJI...        BİZ NEYİMİZİ YİTİRDİK?..        TÜRK ASKERİ TERÖRİSTLERİ EĞİTMEZ. EĞİTEMEZ..        KARANLIK SİYASET...        BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(15) ...       
Perşembe , 30 Ekim 2014  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 62622  
 TOPLAM 264392273  
08.06.2007 itibariyle
YAZARLAR
Refhan İRTEM
Yazara E-Posta Gönder
KAMPLAŞMA YARATMAYACAK MI?..

Önümüzde koskocaman bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi" AİHM" sinin kararı var.


Nedir bu karar?


"Okullarda din dersi mecburiyeti olamaz" zira devlet bireysel farklılıklar gösteren bir inancı tüm öğrencilerine dayatma olarak din dersi adı altında; yalnızca bir dini ders olarak okutup kamplaşma yaratamaz.


Şimdi bu karar varken, üstelik madem ki devlet olarak “AİHM' bir üyesiyiz; bu kararı uygulayıp derhal mecburi din derslerinin okullardan kalkması karara uyulması gereken bir görev iken; yeni bir genelge ile yönetmelik uygulatarak türbanın, baş örtüsünün rahip veya rahibe başlığı benzeri belki de daha nicelerinin de arkadan gelmesi söz konusu örtülerin daha reşit bile olmamış, hür irade ve hür bilince sahiplikten bir haber çocukların dini veya siyasi simgelerle türban ve benzeri motiflerle okullara gönderilmesi; hem aile baskısının daha da artarak çocuklara uygulanmasının önünü açmakla kalmayacak, kısa, orta süreçler içerisinde ailelerle çocukların çatışması sonucu ortaya çıkacak nice olumsuzluklarında nedeni olacaktır. Hükümet bu kararı ile ailelerin inançlarını okullara, sınıflara taşımanın oy verenleri açısından bir başarı gibi algılanmasına ilk anda sevinse de kısa ve orta vadede karşısına çıkacak yeni sorunlarla uğraşırken de her halde bu uygulamaya karşı çıkacakların tepkilerini ve ikna yöntemlerini de hesaplamış ve sorumluluğunun ne denli ağır olduğunu da bin ölçüp bir biçmiştir!


Öyle ya, Hristiyan veya Musevi bir aile de çocuğunu kendi dini inancına göre giydirip okula gönderebilir ve buna da kimse müdahale edemez, etmeye de hakkı da yoktur zaten.


Bu yaklaşım tüm topluma hizmet etme olasılığından da tamamen uzaktır. Öyle ya toplumdaki ateist veya deist ailelere de karşı gelmek saygısızlık etmektir.


Bireysel özgürlükler adı altında kokuşmuş eziklik nameleri okumak , erk eldeyken var olan toplum kurallarını alt-üst edip çiğnemeyi be kimseye ne de bir zümreye hak ve hukuk olarak vermez... Toplum bir bütündür herkes toplumun kurallarını başkalarını incitmeyecek şekilde uygular. Nasıl ki, esas olan mahrem yerlerimizi kapatıp dışarı çıkıyor çırılçıplak dolaşmıyorsak..!


Laik Türkiye Cumhuriyetinde din devlet işlerinden ayrılır ve din siyasete okullara hatta üniversitelere bile bulaştırılamaz. Bulaştırılırsa o devlet laik devlet olmaktan çıkar o zaman tüm inananların inancını kutsallığını bozar. Hal böyle iken hükümet dini siyasete sokmuş; okullara böyle bir serbestliği getirerek hem ülkemizin 91yıllık kuruluş felsefesi olan ve yürürlükteki anayasamızda da ilk beş maddesine aykırı düşen bir uygulamayı seçmiştir. Küçücük çocuklarımızı, ailelerimizi, adeta, dinli –dinsiz; şu dinden -bu dinden diye daha şimdiden kamplaşmalara, ayrışmalara, ve istenmeyen çatışmalara götürecek bir tür ve alenen fişlenmelerinin nedeni olabilecek konumlara sürüklemektedir.


Biz de her işbaşına gelen şıp diye anında her şeyi bilir konuma geçmekte ve bu konumun ateşi ile dilediği uygulamayı “Ben yaptıysan doğrudur!” edaları ile al acele uygulamaya sokmaktadır. Tabi, ölçmeden-biçmeden olasılıklar göz önüne alınmadan çıkan bu kararlar bir süre sonra ya toplumun dışlaması ya yargı kararları ya da büyük kayıplar ve zararlara neden olduğu görülünce geri alınmakta ama verdiği yıkım onlarca yıl onarılamamaktadır.


Bu kararda bunlardan birisidir ve şimdiden uyarılara karşı kulak tıkama dönemi başlamıştır. Biz , sade bir yurttaş ve halkın sürekli içinde yaşayan birisi olarak bu yazımızda konuya dikkat çekmek ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın sorumluluklarının bilinci ile konuyu bir kez daha irdeleyip incelemeleri gerektiğine inanıyor ve “Gelin bu uygulamadan vazgeçin ülkenin bunca sorunu arasında bir de bu sorunu çözdük sanısı ile yeni bir sorun oluşturmaktan kaçının diyoruz...


Refhan İRTEM


 YAZARIN TÜM YAZILARI
   30/09/2014 - KAMPLAŞMA YARATMAYACAK MI?..
   09/09/2014 - MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİ NE YAPACAK?..
   13/08/2014 - TIPIŞ TIPIŞ YALLAH...
   01/08/2014 - BİZ GÜNEŞLE HEP VAROLACAĞIZ...
   13/07/2014 - MERHABA EFENDİM!..
   05/07/2014 - KISA KISA!..
   01/07/2014 - PARDON HALKIN ADAYI MI DEDİNİZ?
   12/03/2014 - BUNDAN SONRA KONUŞSANIZ NE YAZAR?..
   18/02/2014 - BEN CUMHURİYET KADINIYIM!..
   22/12/2013 - PANDORA'NIN KUTUSU AÇILDI!..
   27/11/2013 - BEN RECEB'İ ÇOK SEVİYORUM...
   24/11/2013 - SONSUZA DEK BAŞÖĞRETMENİM!..
   10/11/2013 - TÜRKİYE'NİN KALBİDİR MUSTAFA KEMAL...
   30/08/2013 - İŞLER Mİ? TIKIRINDA TIKIRINDA!..
   12/07/2013 - HOŞ GELDİN +1 İNSAN!..
   20/06/2013 - YAŞAMAYI NEFES ALIP VERMEK SANANLAR!..
   09/06/2013 - KİMSE KUSURA BAKMASIN!..
   02/06/2013 - VATANİSTİM ARKADAŞ VATANİST!..
   26/04/2013 - EN BABA DEVLET NE YAPAR?..
   19/04/2013 - BALTA SALLAYANIN "HIH" DEYİCİLERİ!..
Yazarın Sitemizdeki  Kayıtlı Toplam Yazısı : 131

Sayfa :


 [ 1 ]   2 -  3 -  4 -  5 -  6 -  7 -

Kampanya detayları için TIKLAYINIZ

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı