Çarşamba , 20 Haziran 2018  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 210016  
 TOPLAM 615992522  
08.06.2007 itibariyle
Manşet Geri Dön 
YÜZYILIN VEBASI MOBBİNG_(03)..
Kin ve nefretlerini elde edecekleri makamların yetkileriyle birleştirip canlar yakabilmeleri, yetersiz bilgi ve donanımları, dışlanmış ya da kendilerini kendilerinin dışladığı çevresel etkiler ile dolu -dolu olan usları, uzun süren yalnızlık ve arkadaşsızlık yılları patlamaya hazır birer bomba gibidir.

...dünden sürüyor


Dün, bezdiri uygulananların genel olarak karakteristik özelliklerini sıralamıştık. Elbette daha çok eklenmesi gereken özellikler mutlak var; biz, en çarpıcı olanlarını sıralamaya aldık. Bugün ise dün sorduğumuz sorunun yanıtını bulmaya çalışacak mobbing=bezdiri uygulayanın karakteristik özelliğini yine genel tanımlamalar içerisinde sıralayacağız.


Bezdiricilerin genel karakter yapısı:


En başta tam bir rol kesen olmalarıdır. Anında ortama uyarlar. Korkak, nevrotik, hükmetmek, egemen olmak duyguları ön planda hemen görülen, bilinçaltı doyumsuzluğu ile dolu yılları yaşamış ve büyük bir kaygı ile yaşayacaklarından tedirgin olmak, daha kötüsü, kendisinden kesin emin olduğunu sanıp aslında kendisinden bile şüphe eder konumda olmak..vb..


Elbette bezdiriciler içerisinde de bu sıralananlara doğrudan uyan ya da bir bölümüne uyan olabileceği gibi, hiç uymayıp  daha farklı karakterlerde olanlarda mutlak vardır. Bunu burçlara benzetebiliriz. Her hangi bir burcun karakteristik özellikleri sıralanırken, o burca bağlı pek çok kişinin sıralananlarla bir benzer yanı olmayabilir. Ama birleşilen nokta, o burcun kişisi olmasıdır. Bezdiricilerde de karakteristik yapılar benzemese de, birleşik nokta; mobbingci=bezdirici olmasıdır ki bu yeter de artar.


Bezdiri uygulayan kişinin bazen yıllarca el-etek öptükten sonra belli bir makama geldiği, o makamın yetkilerini kullanmak için büyük bir sabır gösterdiği,  geçmiş yaşam yılları incelendiğinde mutlak ortaya çıkacaktır. Bu sabır gösterildiği sanılan ya da öyle yansıtılan dönemler aslında kin ve nefretin depolandığı dönemlerdir. Güçlülerin egemen olduğu dönemin sessizliğine bürünen ama o güçlüleri de hiç kimsenin yapamayacağı kadar destekleyen, desteklemek zorunda kalanların büyük bir çoğunluğu yine bezdirici adaylarından başkası değildir. Ne zaman ki, destekledikleri güçlü gücünü kaybeder  bunlarda anında çark edip hiç desteklememiş gibi söylem ve davranışlar sergiler, yeni destekleyeceklerine sunmak üzere yağdanlıklarını cilalar ellerine alır, yola koyulurlar. Çünkü  bulundukları makamların, kullandıkları yetkilerin ,sürdükleri saltanatın ana kaynağı o yağdanlıkların doluluk oranları ile eş değerdedir!.


Kin ve nefretlerini elde edecekleri makamların yetkileriyle birleştirip canlar yakabilmeleri, yetersiz bilgi ve donanımları, dışlanmış ya da kendilerini kendilerinin dışladığı çevresel etkiler ile dolu -dolu olan usları, uzun süren yalnızlık ve arkadaşsızlık yılları patlamaya hazır birer bomba gibidir.


Çözümü, sessiz-suskun ve çanak tuttukları yıllarla geçirip mesleksel ve politik iktidar erkini ele geçirdikleri dönemlerde patlamaya hazır bezdirici bombaları rastgele atılmaya başlanır. Bireysel dikta başlamış ve şiddetinin dozu uygulanan kişinin etki ve tepkisine göre ayarlanır konuma girmiştir.


Bezdirici bundan böyle bezdireceği kişi ya da kişileri seçtiği uygulamalarla rahatsız etmeye, bezdirmeye başlar.


Tepede, tepedelenli  olduğu için öncelikle en yakınındaki yardımcısı ile uygulayacağı baskının sondajını yapar. "Evet efem... Paşasın efem..." türü bir yalaka yardımcı karşısındaysa işler rayında gidecek demektir... Çünkü her üstün bir astı vardır ve zincirleme bezdiri kuralları tepedelenlinin emiri ile uygulanır.


 Bezdiriye uğramaya başlayanın öncelikle:


* Söz hakkı elinden alınır, sık sık sözü kesilir, başka konulara dağılması için gereken her türlü konu değiştirmek faktörleri bilinçli bir şekilde uygulanır.


**Siz ahlayıp poflarken bezdirici ekibinde olan birileri size destek oluyormuş gibi davranışlar sergiler ama hedefinde sizi yalnızlığa itmek girişimi vardır, bunu farkettirmemek için yanınızda gibi görünür. Bir süre sonra sizinle görüşmeyi ya da iş ilişkisini kestiğini gördüğünüzde o kişiyi değil, doğrudan tepedelenliyi suçlar, onun baskısından korktuğundan böyle bir davranış sergilemek konumunda kaldığını sanır, iyi niyetle değerlendirirsiniz..


not: Artık burada son olarak şu uyarımızı bir kez daha yapalım, bundan sonra böyle bir uyarıya gerek kalmasın. Elbette bu uygulamalar pozitif bilim kuralları gibi kesin değildir, her davranış bu kural içerisinde değerlendirilemez, bu yazı dizimizde genel görülüş şekli ele alınmaktadır!


***Bezdirilen olarak işinizde gerçek anlamda çok başarılısınızdır. Sosyal ilişkileriniz süper , diyaloglarınız kalıcı ve seçkin, etki alanınız bezdiricinizin çok çok üstündedir. İşte en büyük suçunuz budur: Henüz emekleyen birisi iken tepedelenin üstünde bir çevresel etki oluşturmuşsunuzdur ki, bugün size buyurmak makamındaki sizin yaşınızdayken  neredeyse ayna dışında kendisini tanıtacak bir ortam bulamamış silik yılların  anılarını taşıyan birisi olarak karşınıza  çıkmıştır. Öyleyse sizin başarılarınız kesintiye uğratılmalı, siz de onun geçmiş yıllarında olduğu gibi yalnızlığa itilmeli, başarılı olduğunuz iş elinizden alınmalı ve başarısız olabileceğiniz daha doğrusu onun savlarının haklı çıkacağı bir görev değişikliğine gönderilmenizin zamanıdır.


Size kim "Bezdiricinden başarılı ol demiştir? Kim ha kim?"


****Daha beteri;  iftira ile karşı karşıya bırakılmanız aşamasıdır ki, iğrençliklerin karakter olarak birilerine nasıl verildiğine bakar bakar şaşar kalırsınız. Etik olmayan, ahlak dışı her türlü önerilerin, her türlü tacizin kırıla gittiği bu dönem artık bezdiricinin çılgınlaştığı dönemdir; tehdit, şantaj, yalan, dolan son aşamadadır, ipler kopacaktır. Çünkü karşınızda "suçlu ama güçlü bir bezdirici vardır; gücünü büyük bir olasılıkla kendisi gibi bir geçmişe sahip bir başka güçlüden alıyordur.


İyi de ne yapılabilir?


Yarın


sürecek!


yılmaz ERGÜL

[ Ulusal Ses ] - 9/19/2012

 
 
 
Habere yorum yaz
 
 
Haberi yazıcı formatına hazırla
 
 
Editöre mesaj gönder
 
Sayfa başına git


HABERE EKLENEN YORUMLAR  

Kayıtlarda bu haber yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorum yazan siz olmak ister misiniz ?


Kampanya detayları için TIKLAYINIZ


Diğer Manşet
  GÜÇLÜ YÖNETİM, STRATEJİK AKIL!..
  MAHKEMELERİN BAĞIMSIZLIĞI!..
  SOSYAL DEMOKRASİ- III
  BİTMEYEN AKM TARTIŞMALARI!..
  DÖKÜLÜR GÖZ YAŞLARIN...
  ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ ...
  UMUDUNUZU YİTİRMEYİN...
  GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...
  NEDEN ATATÜRK DİYORUZ?..
  MEDENİYET DEDİĞİN...
  AVRASYA’NIN A’SI (II)...
  İYİ PARTİ...
  ÜMMET-MİLLET...
  AVRASYA’NIN A’SI...
  ŞPO'YA ÇAĞRI!..
  KÖYLÜ VARSA ÜRETİM VARDIR...
  NİCE 94. YILLARA...
  TC. DEVLETİ 94 YAŞINDA...
  KORKMAYIN TEMELİ ÖYLE SAĞLAM Kİ!
  CUMHURİYETİ ANLAMAK...
  OLİGARŞİ, DEMOKRASİ, HUKUK DEVLETİ ...
  KEMALİZM'İN ÇERKEZ ETHEM'İ!..
  BELÇİKA, EMPERYALİZM ve HUKUK...
  BÜYÜK TAARRUZA DOĞRU-(09)...
  BÜYÜK TAARRUZA DOĞRU -(08)...
 

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı