Perşembe , 26 Kasım 2015  
    ANA SAYFA
    Gündem                   
    Politika                   
    Dünya                      
    Ekonomi                  
    Güncel                     
    Spor                         
    Sağlık                       
    Yaşam                     
    Bilim ve Teknoloji 
    Kültür ve Sanat     
    Magazin                  
    Eğitim                      
    Kadın ve Aile        
    Yazarlar
    Söyleşi / Haber
    Video Haberler
      Künye
      İletişim
      Reklam

Haberlerde AraTCMB Döviz Kuru


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SİTE İSTATİSTİĞİ
 BUGUN 75414  
 TOPLAM 316096354  
08.06.2007 itibariyle
Gündem Geri Dön 
TÜRBANA GEREK YOK!..
Milli Görüş teşkilatı kurucularından Yusuf Zeynelabidin'nin kadın hakları savunucu ve yazar kızı Emel Zeynelabidin... 30 yıldan sonra başından türbanı çıkartan Emel Zeynelabidin, Müslümanların genelde ahirete yönelik yaşadıklarını ve bu hayatla ilgili sorumluluk taşımadıklarını söyledi.

Ezber bozan sözler; Türbana gerek yok


Yurt Gazetesi gündemi sarsan özel haberlerini yapmayı sürdürüyor. Çok konuşulacağı kesin olan bir özel haberde Süheyla Kaplan imzalı. Buyurun birlikte okuyalım.

 

Milli Görüş teşkilatı kurucularından Yusuf Zeynelabidin'nin kadın hakları savunucu ve yazar kızı Emel Zeynelabidin... 30 yıldan sonra başından türbanı çıkartan Emel Zeynelabidin, Müslümanların genelde ahirete yönelik yaşadıklarını ve bu hayatla ilgili sorumluluk taşımadıklarını söyledi.

Almanya’da Milli Görüş teşkilatı kurucularından Dr. Zeynel Abidin’in yazar ve kadın hakları savunucusu Emel Zeynelabidin, "Olgunluk Bu Hayattadır - Erwachsen wird man nur im Diesseits" adlı kitabında yer alan bölümlerle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.


Zeynelabidin, Alman Dreipunktnull Yayınevi’nden çıkardığı kitabında İslam, Kuran, türban, Almanya’da okullarda yüzme dersleri ve Milli Görüş teşkilatı ile ilgili bazı eleştirilerde bulundu.


‘MÜSLÜMANLAR AHİRET İÇİN DEĞİL, BU DÜNYA İÇİN YAŞAMALI’
Kitabında daha önce Alman gazetelerde çıkan yazılarını derleyen bir yazıları kaleme aldığını belirten Zeynelabidin, Müslümanların genelde ahirete yönelik yaşadıklarını ve bu hayatla ilgili sorumluluk taşımadıklarını ileri sürdü.


Zeynelabidin, neyin yasak neyin yasak olmadığına Müslümanların kendilerinin karar vermeleri gerektiğini belirterek, "Allah’ın yasağı diye bir şey yok. Allah izin veren ya da müsaade eden bir şey değil. Her insanın olgunca karar verebilme kabiliyeti bulunmaktadır. Buna ulaşabilme imkânı insanların kendisine verilmeli ve serbest bırakılmalı’ dedi.


Kitabında İslamiyet ve Müslümanlar arasındaki düşünceleri analiz etmeye çalıştığını kaydeden Zeynelabidin, 30 yıl sonra türbanı bıraktığını söyledi.


Türban takmayı bıraktıktan sonra hayatında yeni yeni tecrübeler kazandığına dikkati çeken Zeynelabidin şöyle konuştu: "8 yıldan beri türban takmıyorum. Türban takmamakla çıplak değilim. İnsanların türbanı bıraktıktan sonra ilk kez benimle kimliğimi anlamayacak şekilde irtibata geçtiklerini farkettim. İletişimin haritası değişti. Kendimi daha hür hissediyorum."


Hürriyet için kendine zemin hazırladığını belirten Zeynelabidin, ‘Türban taktığımda üniversiteye gittim, İslam Kadınlar Derneği’nin sözcüsü oldum. Kadın haklarına ağırlık verdim. Kadınların haklarına ağırlık verdikten sonra ilk olarak bir şapkacı dükkanına gittim. Orada eşarp yerine başka bir şey takmak istiyorum dedim. Şapkacı bana yeni modeller üretti. Önceleri başımı tamamıyle açma niyetim yoktu. Daha sonra bu yönde bilgimi derinleştirdim. Okumalarım bana aydınlık verdi" şeklinde açıklamada bulundu.


‘TÜRBANA ÇAĞIMIZDA GEREK YOK’


Tessettür konusunda ayetleri çok iyi okuduğunu söyleyen Zeynelabidin, "Tesettürün iniş sebeplerini araştırdım. Tesettür Peygamber efendimizin zamanıydı. Müslüman kadınları cariyelerden ayırmak için kullanılırdı. Yani erkekler için o dönem bir yardımdı türban. Şimdi ise türbana ihtiyaç var mı? Kapalı kadınlar kapalı olmayanlardan cariye diye korkuyorlar" dedi.


‘MÜSLÜMANLAR KURAN’I KENDİ MALLARI GİBİ GÖRÜYOR’


Kuran’ı Müslümanların adeta kanun kitabı haline getirdiklerini ileri süren Zeynelabidin şöyle konuştu: "Kuran’ın kelime manasından hariç daha çok, insanlara faydalı olan bir anlamı var. Müslümanlar Kuran’ı ellerine almış, kanun kitabına çevirmişler. Lisan hazinesi olarak kullanıyorlar. Akıllı insanların bunları araştırmasını istiyorum. Kitabımda da bunları sorguluyorum. Müslümanlar Kuran’ı kendi malları gibi görüyor. Sadece Müslümanlar yorumluyor. Sanki Kuran sadece Müslümanların malı. Ben buna karşıyım."


‘KURAN’DA BİLE KIZ ÇOCUKLARI İÇİN YÜZME ÖĞREN DİYE HADİS VAR’


Almanya’da Müslüman ailelerin kız çocuklarını okullarda yüzme derslerine göndermek istemediklerine de dikkat çeken Zeynelabidin, "Yüzme dersi çok önemli. Peygamber efendimizin bile bu konuda ‘yüzme öğrenin’ diye hadisi var. O dönemlerde çölde yüzme öğrenme konusunda imkân yoktu" dedi.


İŞÇİLER, ÖĞRENCİLER ORUÇ TUTMAK ZORUNDA DEĞİL’


Zeynelabidin, Ramazan'da oruç tutmanın büyük bir kabiliyet olduğunu ifade ederek, "Öğrencilerin, işçilerin oruç tutmaları çok ters bir şey. İstiyorum ki alimler üniversitelerde buna bir çözüm bulsun" şeklinde konuştu.


‘MİLLİ GÖRÜŞÇÜLER BENİMLE İLETİŞİM İSTEMİYORLAR’


Babasının Almanya’da Milli Görüş teşkilatı kurucularından olduğunu hatırlatan Zeynelabidin, ‘’Babam Milli Görüş teşkilatının kurucularındandı. O dönemlerde bile benim bu teşkilatla bir alakam yoktu. Benimle ne görüşüyorlar ne de iletişime geçiyorlar. Nedenini bile bilmiyorum" dedi.


'ALMANYA’DA AHMEDİYE CEMİYETİNE KARŞI BAZI MÜSLÜMANLAR İMZA TOPLUYOR’


Almanya’nın Hessen Eyaleti'nde İslam din dersinin okullarda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Ahmediye cemaati tarafından verileceğini ve bu cemaatin 'liberal’ bakış açıları olduğuna dikkati çeken Zeynelabidin, bazı katı Müslüman kuruluşların bu cemiyete karşı imza topladıklarını söyledi.


’BİR TARAFTAN SEKSİ ELBİSE GİYİYORLAR DİĞER TARAFTAN TÜRBAN TAKILIYOR, UYMUYOR’


Zeynelabidin, Müslüman genç kızların bir taraftan seksi elbiseler giyip diğer taraftan türban taktıklarına dikkat çekerek, "Bu birbiri ile örtüşmüyor. Örtünmeyi kullanıyorlar. Müslüman dernekler buna neden karşı koymuyorlar? Anlamıyorum. İslamiyette böyle bir şey yok. Bence emanete ihanet ediyorlar" dedi. Zeynelabidin ayrıca, gelecekte de kendi hayat hikayesini kaleme alacağı bir otobiyografi çalışması yapacağını sözlerine ekledi.


http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/ezber-bozan-sozler-turbana-gerek-yok-h31384.html

[ Yurt Gazetesi ] - 3/17/2013

 
 
 
Habere yorum yaz
 
 
Haberi yazıcı formatına hazırla
 
 
Editöre mesaj gönder
 
Sayfa başına git


HABERE EKLENEN YORUMLAR  

Kayıtlarda bu haber yapılmış yorum bulunmamaktadır.
İlk yorum yazan siz olmak ister misiniz ?


Kampanya detayları için TIKLAYINIZ


Diğer Gündem
  DEĞER YARGILARI!..
  HİÇ Mİ ULUSAL MUTLULUK PAYLAŞMAYACAĞIZ?
  KUTLU OLSUN...
  BİR ŞEY EKSİK AMA NE?
  DÖRT YILDA 9167 ŞEHİT VERMİŞTİK!..
  SÜHEYLA ERGÜL YAZDI...
  O YILLAR...
  OYUNUZA TALİBİM DÖNEMİ ...
  TAN YERİ AĞARIRKEN SİYASAL PARTİLER...
  GÖREN VAR GÖRMEYEN VAR...
  SÜHEYLA ERGÜL ÇİZDİ...
  8 Mİ 9 MU, YALAN MI GERÇEK Mİ?
  ÖZGECAN ASLAN'LARIN ANISINA...
  SEMA AKDENİZ VE ARKADAŞLARI...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(20) ...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(19)...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(18)...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(17) ...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(16)
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(15) ...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(14) ...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(13) ...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(12) ...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(11) ...
  BİR TUTKUYDU RÖNESANS-(10) ...
 

Tasarım & Programlama SK WT © 2007 - İçerik © Copyright 2007Ulusal Ses Haber Portalı